wrwr.jpg

Dania – znamy reprezentanta Danii na tegoroczną Eurowizję dla Dzieci. Finał w tym kraju odbył się dziś (17 września 2005) i brału w nim udział 10 kandydatów. Szczęście uśmiechnęło się do 13-letniego chłopca Nikolaia Kielstrupa. Jak narazie jest on jedynym reprezentantem płci męskiej na Eurowizji dla Dzieci 2005 – dotychczas bowiem wybrane zostały same dziewczęta (Chorwacja, Norwegia, Wielka Brytania, Cypr, Łotwa).

Nikolai Kielstrup zaprezentuje piosenkę „Shake, shake, shake
(tytuł kojarzyć Nam się może z grecką piosenką z Eurowizja dla Dorosłych 2004, którą śpiewał Sakis Rouvas). Nikolai zwrócił na siebie uwagę widzów nie tylko śpiewem, ale również i oryginalnym tańcem. Jak sam mówi: „Taniec towarzyszy mi od 4 roku życia„.

Duńskie preselekcje były przygotowane bardzo profesjonalnie, sam poziom, wykonywanych przez młodych artystów piosenek, był wysoki.

Ostateczna klasyfikacja finałowa wyglądała następująco (piątka ostatecznych finalistów):

96 punktów – Nicolai Kielstrup
64 punkty – Kirstine Munkeboe Madsen
60 punktów – Twiz
58 punktów – Lucas Oliver Hasnaoui
42 punkty – L.B.S

wae.jpg

Łotwa – również i na Łotwie wybrani zostali reprezentanci na Eurowziję dla Dzieci 2005. Gala finałowa została poprowadzona przez Waltersa i Kazhe, czyli tegorocznych reprezentantów Łotwy na Eurowizji dla Dorosłych.

O wyborze decydowali tylko i wyłącznie widzowie poprzez głosowanie audio i SMS. I tak najwięcej głosów otrzymał duet dziewczęcy Daniels & Monta, który na Eurowizji dla Dzieci 2005 wykona piosenkę o długim tytule „Es esmu maza, jauka meitene„, co w tłumaczeniu na polski oznacza „Ja jestem małą, śliczną dziewczyną”.
Nazwiska dziewcząt to: Daniels Groza i Monta Belinska. Daniela ma 12 lat, natomiast Monta liczy 11 lat.

lalallior.jpg

Cypr – werdykt co do reprezentanta na Eurowizji dla Dzieci 2005, padł też na Cyprze. W tym kraju również decyzji dokonali widzowie. Zwyciestwo odniosła Rena Kiriakid, która wykona piosenkę „Tsirko„, czyli po polsku „Cyrk”.
Stacja cypryjska nie podaje szczegółowych wyników głosowania widzów.

Na forach eurowizyjnych piosenka cypryjska otrzymuje pozytywne komentarze – „Początkowo wydawało się, że jest to zwykła, słoda, dziecinna piosenka, lecz utwór to tak naprawdę ciekawa kompozycja” -komentuje jeden z użytkowników foru o tematyce eurowizyjnej.

Macedonia.jpg

Macedonia – dziesięć utworów walczyło o reprezentowanie Macedonii na Eurowizji dla Dzieci 2005. Decyzję o tym, kto dostąpi tego miana, podjęło Jury (40%) oraz widzowie (60%). Telewizja macedońska nie ujawniła nazwisk 10 finalistów oraz tytułów ich piosenek. Jak narazie nie zostało podane nazwisko juniora, który będzie reprezentował Macedonię.